top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMartin Ďaďo

Svadobné osvetlenie

Aktualizováno: 31. 5. 2021

Pri plánovaní svadobnej hostiny sa v určitom čase dostanete aj k návrhu svadobnej výzdoby (rôzne dekorácie, kvety, doplnky a pod.), ktorou budete chcieť spríjemniť priestory svadobnej hostiny a zaujať hostí. Prečo som v blogu o svadobnom osvetlení začal práve svadobnou výzdobou? Často snúbencom opisujem výhody svetelnej techniky v súvislosti so svadobnou výzdobou, keďže práve nasvietenie priestorov napomáha k vytvoreniu príjemnej atmosféry pre posedenie a tanec.


Pamätám si na dobu, kedy svetelná technika Dj-a bola určená len pre tanečné kolá a počas prestávok sa takmer nepoužívala. Dnes je už situácia odlišná a svetelná technika nie je len “doplnkový efekt" na oživenie tanečnej zábavy, ale stala sa súčasťou svadobnej výzdoby. Svetlá sa prispôsobujú aktuálnemu dianiu na svadbe (farba, intenzita, rôzne efekty a pod.) a Dj sa tak stará aj o celkovú atmosféru. Ak napríklad krájate svadobnú tortu, prípadne prebieha niektorá z oficiálnych častí programu, svetlá sú nastavené staticky bez zmeny farby a s vyššou intenzitou svietenia. Ak napríklad chcem spríjemniť atmosféru počas tanečných kôl, jednoducho ju môžem dosiahnuť znížením intenzity svetiel tak, aby to bolo príjemné pre hostí ktorí tancujú, ale aj pre hostí ktorí sedia, a zároveň nastavím aby svetlá a efekty ladili do rytmu hudby.


Môžete sa stretnúť s rôznymi pojmami, ktoré sa na prvý pohľad zdajú zložité a ja sa Vám pokúsim ich “laicky” vysvetliť. Asi najčastejšie sa môžete stretnúť s pojmom LED svetlá ktoré už takmer úplne nahradili klasické výbojky a majú množstvo výhod, medzi ktoré určite patria dlhá životnosť a nízka spotreba. Oveľa dôležitejšie je aký druh svetiel Dj používa na osvetlenie a v nasledujúcich riadkoch zhrniem ich hlavné výhody.

Inteligentné svetlá (rotačné hlavy) Kedysi sa pre ich vyššiu cenu používali prevažne na veľkých podujatiach, avšak postupom času sa stali štandardom aj pre menšie podujatia a svadby. Ich veľkou výhodou sú široké možnosti nastavenia (intenzita svietenia, farba, možnosť zvoliť, ktorú časť priestoru budú osvetlovať a pod.). Tieto svetlá sú používané nielen pre tanečnú zábavu (lúče svetiel sú často zvýraznené jemným dymom), ale aj počas prestávok, kedy môžu v priestoroch zobrazovať rôzne obrázky (gobo efekty), a tak počas celej doby svadobnej hostiny mením rôzne programy čo majú svetlá aktuálne “robiť”.

Reflektory

Používajú sa na nasvietenie priestorov svadobnej hostiny (tanečný parket a zároveň priestory na sedenie). Často sa môžete stretnúť aj s pojmom uplighting čo znamená, že svetlo z reflektora vyžaruje úzky lúč popri stene podľa umiestnenia, kde vytvorí príjemný efekt nasvietenia určitej časti priestoru. Je dôležité aby farby svetiel ladili s výzdobou a tak vytvoria jeden celok. Rozmiestnenie reflektorov záleží od veľkosti priestorov svadobnej hostiny, usporiadania stolov, dispozičného riešenia priestorov a úrovne nasvietenia.

Lasery

Väčšina ľudí si pri pojme laser predstaví nepríjemný lúč, ktorý Vás pri tanci oslepuje. Opak však môže byť pravdou, keďže moderné lasery môžu zobrazovať nielen rôzne 3D efekty pri tanečných kolách (vlnu, ktorú premieta nad tancujúcim davom), ale aj rôzne obrázky (napr. srdce na parkete pri novomanželskom sóle a pod.). Tu by som upozornil na často obľúbený efekt hviezdne nebo. V prípade ak je nasmerovaný na hostí, na fotkách majú často bodky po tvári, oblečení a kazí to dojem z inak peknej fotky.


Ostatné svetelné efekty

Rôzne iné svetelné efekty určené na tanečnú zábavu alebo dekoráciu. Efekty a nastavenie svetiel býva zväčša jednoduché (niekoľko svetelných farebných lúčov, ktoré rotujú v rytme hudby).


Mojou ambíciou v tomto blogu nebolo zhrnúť všetky druhy a nastavenia svetiel, avšak dúfam, že som Vám poskytol aspoň základný prehľad o svetelných efektoch a ich význame na svadobnej hostine. Na záver by som ešte doplnil, že pre elegantné nasvietenie ja osobne používam max. 2 farby (bielu a farbu podľa svadobnej výzdoby) so zohľadnením celého konceptu výzdoby (moderná, elegantná, retro a i.)

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page